GİZLİ DİNLEME VE İZLEMENİN GELDİĞİ SON NOKTA

Teknolojinin ilerlemesi ucuzlaması ve herkesin kolaylıkla ulaşabilmesi neticesinde artık isteyen herkes casus cihazlara sahip olarak dinleme, izleme yapabilmektedir. Örneğin bir kalem kamera piyasada 50-60 tl ye satılmaktadır ve satışı da serbesttir, normal bir dolma kalemden hiçbir farkı olmayan bu kalemle sizi ziyarete gelen kötü niyetli biri görüşmelerinizi kayıt edebilir ve hatta casus kalemi ofisinizde kalemliğinize bırakarak görüntü ve ses kaydınızı alabilir. Hollywood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz casus cihazlar hepsi bir hayal ürünüydü fakat günümüz teknolojisi hepsini gerçeğe çevirdi bahsettiğimiz kalem kamera bunların en amatörü. Sadece 1 tl boyutlarında olan ses kayıt cihazı günlerce hatta haftalarca ses kaydı yapabilir, veya uzaktaki bir noktaya sesi pürüzsüz şekilde aktarabilir. Göz ile tespiti çok zordur, her yere bırakılabilir, masanızın altına, dolaplarınızın arkasına, asma tavanın içersine, yani evinizde veya ofisinizde her yerde olabilir. Piyasada satılan casus mouse, casus priz, casus kumanda, radyo, uydu alıcısı, duman detektörü ve çok daha fazlası. Bu tip cihazlar GSM tabanlıdır ve sınırsız dinleme yada izleme yapılabilir. Düşünün kim evinde yada ofisinde 3lü prizin yada bilgisayar faresinin aynı marka modelde casus olanıyla değiştirildiğini fark edebilir, her şey aynı yalnızca içerisinde çok küçük boyutlarda GSM dinleme cihazı yerleştirilmiştir. Enerjisini bağlı olduğu yerden alarak sınırsız şekilde dinleme yapar ve tüm özel hayatınız deşifre olabilir. Unutmayın teknoloji çok hızla ilerliyor ve biz buna ayak uydurmak zorundayız.

CASUS DİNLEME YÖNTEMLERİ 

KAYIT CİHAZLARI Hafızasına günlerce hatta haftalarca kayıt edebilen cihazlar kalem, anahtarlık, flash bellek, duman detektörü, saat vb.

RF VERİCİLERİ Kablosuz olarak görüntü ve sesi aktarabilen mikro boyutlarda cihazlardır, sesi ve görüntüyü kilometrelerce uzağa taşıyabilir, kendi bataryası olabilir yada enerji alabileceği bir yere yerleştirilerek sınırsız çalışabilir.

LAZERLİ DİNLEME Birkaç kilometre uzaktan pencere camına tutulan lazer, ortamdaki konuşmaların camda oluşturduğu titreşimi alarak karşıya ses olarak iletir.

GSM TABANLI DİNLEME Günümüzde yaygın olarak kullanılan GSM tabanlı dinleme her türlü objenin içerisine kolaylıkla monte edilerek dinleme yapabilir, sese duyarlı özellikleri sayesinde ortamda ses olduğu zaman aktif olarak çok uzun süre dinleme veya izleme yapabilir.

CASUS TELEFON YAZILIMLARI Cep telefonlarına özelliklede akıllı telefonlara yüklenen casus proğram sayesinde, telefon dinlemesi, ortam dinlemesi ve yer tespiti yapılabilmektedir. Bu tip casus proğramlar cep telefonu kapalı olsa dahi ortam dinlemesi yapma özelliklerine sahiptir.